Még nem hallottam egy álláskeresőtől sem, hogy „az a vágyam, hogy túlórázzak, vagy „minden időmet a munkámmal akarom tölteni”. Pedig számtalan ilyen állást lehet találni, ami csak arra vár, hogy a gyanútlan munkavállaló besétáljon a bűvkörébe.
Ha viszont résen vagy, könnyebben fel tudod ismerni, a figyelmeztető jeleket és ki tudod szűrni a toxikus munkahelyeket.
Mire figyeljünk egy álláshirdetésben?
1. Családias légkör: Egy családi vállalkozásnál még hihető, de egy multinál elég nehéz elhinni, hogy családias légkör van. Ne feledjük, hogy a munkahely, az munkahely. Születhetnek barátságok, de elsősorban kollegiális, illetve vezető-beosztott viszonyok vannak és a munkát nem kedvünk szerint végezzük el.
2. Szeretsz pörögni, nagy teherbírású vagy jelentkezz hozzánk!
3. Egy cég folyamatosan ugyanabba a munkakörbe keres embert/ embereket: Ha egy takarító cégről van szó, akkor nem kell egyből gyanakodni, de ha egy gyárba keresnek 2-3 havonta gépészmérnököt, ott már érdemes elgondolkodni mi történhet a cégnél, ha folyamatosan megüresedik a munkakör?
4. Nézzünk utána a cégnek: Nézzük meg a honlapját, a közösségi médiában jelen van-e, mit tesz közzé. Szimpatikus, amit látsz? Milyen híre van a cégnek?
Mire figyeljünk az interjún?
1. „1-2 héten belül visszajelzünk” vagy „Köszönjük, hogy eljött, innentől kezdve már nem mi kezeljük tovább a pályázatot, majd szól valaki Önnek”: Aztán telik az idő, de nem kapunk választ. A munkahelyi ghosting nagyon gyakori, de ahelyett, hogy elkeserednénk, inkább örüljünk, hogy nem hallunk többet az ilyen munkahelyekről. Képzeljük el, ha arra nem veszik a fáradtságot, hogy egy nemleges választ írjanak a jelölteknek, akkor, hogy bánhatnak az alkalmazottakkal?
2. „Előfordul, hogy néha be kell segíteni a másik osztályon dolgozó kollégának”: Nagyon fontos, hogy ilyenkor jól járjuk körbe, pontosan ez mit is jelent, mert a végén azt vesszük észre, hogy több ember helyén fognak dolgoztatni.
3. Gondoljuk végig: Milyen a környezet? Milyenek az ott dolgozók? Milyenek voltak az interjúztatók? El tudom magam képzelni a munkahelyen? Ne feledjük, hogy az interjún nem csak nekünk kell megfelelni, hanem a munkahelynek is passzolnia kell a mi elvárásainkhoz.
Mire figyeljünk, ha már a munkahelyen dolgozunk:
1. Nem egyértelmű munkakörök: Fontos a munkakörök tisztázása, kinek meddig tart a kompetenciája. Hol veszi át a munkatárs vagy a főnök a munkamenetet. Mi tartozik a te munkádba, ki helyettesít, kinek kell beszámolnod a munkádról. Ha ezek a határok nincsenek tisztázva és a vezetőség a „csinálj, amit akarsz” vagy majd „kialakul, mit fogsz csinálni” mondatokat elejtik, kezdj el gyanakodni, hogy valami nincs rendben azon a munkahelyen.
2. Munka-magánélet egyensúly felbomlása: Szinte egyértelműen toxikus munkahely, ahol elvárják, hogy munkaidőn kívül és hétvégén is dolgozz. Hogy veheted észre, ha még új vagy a munkahelyen? Úgy, hogy a munkaidő lejárta után mindenki ül az asztalánál és dolgozik tovább. Aki pedig mégis feláll és indulna hazafele, rosszalló pillantásokat kap. Persze előfordul, hogy olyan határidős feladata van valakinek, hogy tovább bennmarad, de ha ez állandósul vagy elvárássá válik, az mindenképpen legyen ez jelzés. Ide tartozik az is, ha a szabadság alatt is folyton zaklatnak. Mindenkinek jár a pihenés és ha ezt egy munkahely nem veszi figyelembe, akkor onnan minél hamarabb érdemes kilépni.
3. Problémák szőnyeg alá söprése:Nem becsülik meg a munkaerőt, nagy a fluktuáció, nem jó a munkafelosztás és még lehetne sorolni. Tehát vannak égető problémák, de a vezetőség nem foglalkozik vele, az alkalmazottak pedig a megszoksz vagy megszöksz elvét használják.
4. Tisztelethiány: Kommunikációhiány, vagy lekezelő kommunikáció, információk szándékos elhallgatása. Vezetők merevek, kikérik maguknak a hierarchiában betöltött szerepüket. Ha nincs tisztelet, nem lesz csapatmunka, aminek következménye, hogy nem fog fejlődni a munkahely. A régi motorosok is kelthetnek feszültséget. Ők már úgy érezhetik, elég régóta dolgoznak a cégnél ahhoz, hogy lekezelően beszéljenek az új kollégákkal.
5. Nincs lehetőség egyéni fejlődésre: Ha folyton csak ígérgetnek, hogyha ezt meg azt megteszed majd ez meg az lesz. De persze nem lesz semmi. Ha tanulni szeretnél, továbbképzésekre eljárni, akkor arra sosincs pénz, idő. Legrosszabb esetben viszont értelmetlen, szakmaiságot nem érintő képzéseket pedig csinálni kell.
A mérgező munkahelyen hamar megtapasztaljuk a stresszt. Nap végére kimerülünk testileg és szellemileg is. Hogy meddig tűrjük ezt a légkört, csak rajtunk múlik, de ha sokáig benne ragadunk a kiégés mellett egészségügyi és pszichés problémáink is lehetnek.