Mikor figyeltél utoljára önmagadra, a belső hangodra? Ha a válaszod nem tudom, akkor olvass tovább, hátha kedvet kapsz magadhoz.
A munkánk, a családunk, a kötelességeink túlságosan, lefoglalnak minket ahhoz, hogy figyeljünk önmagunkra. Ha valami nem jó nekünk vagy nem szolgál már minket, a kis hang egyből megszólal. Ilyenkor két választásunk van. Vagy figyelünk és cselekszünk vagy elnyomjuk magunkban. Ha sokáig nem hallgatjuk meg, ez a kis hang elég fifikás és eléri, hogy mégis figyeljünk rá, például: kiégés, ingerlékenység, szorongás, testi vagy pszichés betegségek kíséretében.
Az extrovertált-introvertált személyiség típus Carl Gustav Jung nevéhez fűződik, aki az embereket, e két véglet alapján nyitott (extroverzió) és zárkózott (introverzió) kategóriába sorolta. Bár nem annyira elterjedt, de létezik a két véglett közötti kategória is, amit ambivertáltnak neveznek.
De mit tudunk tenni?
1. Önmegfigyelés
Keressünk egy olyan helyet, ahol biztonságban és jól érezzük magunkat és csendesedjünk el. Ez nagyon nehéz tud lenni, hiszen külvilágtól folyamatosan kapjuk az ingereket. Mivel ez a mi időnk, itt nincs helye telefonnak, laptopnak. Ide csak TE kellesz és TE!
Amikor először halljuk meg a belsőnket, az igazán meglepő, sőt félelmetes is lehet. Hirtelen eláraszthatnak az érzések minket és nem értjük mi zajlik most bennünk, mi a bajunk, miért vagyunk elégedetlenek, szomorúak, dühösek. Ezek az érzések segíthetnek minket abban, hogy elkezdjünk az önismerettel foglalkozni.
Ha tényleg figyelünk magunkra, meghallhatjuk, mit üzen a lelkünk nekünk. Lehet, hogy csak egy olyan napra vágyik, amikor kikapcsolhat. Például kirándulást, egész napos ágyból tv nézős napot, barátokkal való kimozdulást, könyvet olvasni, táncolni szeretne. A lényeg, hogy amit súg, az jó legyen nekünk.
Szeretném felhívni a figyelmet, ha olyan negatív érzések kerítenek hatalmába (pl.: szorongás, önromboló gondolatok, öngyilkosság) aminek komoly következményei lehetnek, ne szégyellj segítséget kérni szakembertől!
2. Olvasás, hallgatás
Önismereti, életvezetési könyvekből, blogokból ma már mindenki kedve szerint tud válogatni. Én személy szerint imádom az ilyen könyveket, rengeteg gyakorlat van bennük, amik sokat tudnak segíteni. Ezek a könyvek nem gyengéd love sztorik. Kőkemény olvasmányok tudnak lenni, ha komolyan vesszük őket.
Ma már a könyvek többsége hangoskönyvként is megjelenik, így, aki nem szeret olvasni ő is megtalálhatja a neki megfelelőt.
Akiknek a könyvek minden formában ellenségek, ők önismerettel foglalkozó online előadásokra tudnak jelentkezni.
3. Önismereti tesztek
Szeretünk mindenféle teszteket, kérdőíveket kitölteni. A kíváncsiság mindenkiben ott van és valljuk be őszintén, a facebook-on mindannyian töltöttünk már ki valamilyen kis egyszerű tesztet, milyen szín, kutya vagy cipő lennél kérdéssel. Az önismereti tesztek, azért komolyabbak. Ha valaki komolyan érdeklődik ilyen tesztek kitöltése felől, az interneten talál ilyen teszteket vagy szakemberek segítségét is tudja kérni, akik nem csak a kitöltésben, de a kiértékelésben is tudnak segíteni.
4. Terápiák
Előfordulhatnak az életünkben olyan események, helyzetek, amikor már nem tudjuk egyedül megoldani a problémánkat. Szerintem nem szégyen szakember segítséget kérni. Én fontosnak tartom a belső motivációt, mert csak így lesz sikeres a terápia. A terápiák minden esetben hosszútávú elköteleződést jelentenek, ezért fontos, hogy megfelelő szaktudású szakemberhez menjünk, illetve akiben megbízunk. Választhatunk egyéni vagy csoportos terápiákat.
Nehéz, de felemelő kaland lehet, ha elkezdünk randizni magunkkal és a számunkra megfelelő úton indulunk el az Önismeretben.