Ilyen eset lehet például, ha valakinek születési-fejlődési rendellenessége van, baleset következtében történik torzulás a testén vagy fogyás során jelentős bőrmaradványa lesz.
Mi zajlik bennük?
- félelem a lelepleződéstől, ezért takargatják magukat
- félelem a megszégyenüléstől, a kinevetéstől
- szorongás
- kérdések sokasága van a fejükben: Miért velem van ez? Miért nem vagyok
- nem vagyok elég jó, nem vagyok szerethető érzése
- állandóan hasonlítgatják magukat másokhoz
- problémájuk saját szemükben való felnagyítása
- folyamatos éberség, hogy valaki észreveszi a testi hibáját
- láthatatlanság kívánása
- visszahúzódás
- kapcsolatteremtési nehézségek
- bizalmi problémák (Kiben bízhatok? Kinek mondhatom el?)
Nos, gondoljunk bele, akinek ennyi minden van a fejében, hogyan hat rá a közösségi média vagy az, ha a körülötte lévő emberek a külső alapján vagy plasztikai műtét miatt ítélik meg másikat?
Közösségi média
Ami régen csak a sztároknak adatott meg, hogy tökéletesnek láttuk őket az újságban, ma már a Facebookkal és más platformokkal mindenki számára megvalósítható. Ha mondanám, hogy csináljunk egy szelfit, profin beállnánk, hiszen már zsigerből tudjuk, hogy nézünk ki jól a képeken. A telefon memóriája sem szab már határt, így előbb- utóbb csak meg lesz a tökéletes kép.
A becsapás elkezdődik, ha a képre még teszünk filtereket, az igazi átverés pedig, ha változtatunk az arcunkon, testalkatunkon és még sorolhatnám. Ha végig pörgetjük a social médiát rengeteg manipulált képpel találkozhatunk. Ilyenkor az illető nemcsak magát, de a környezetét is becsapja. Ezek a képek, videók pedig hatalmas nyomásként nehezednek azokra, akiknek alacsony az önbecsülésük a testük miatt.
Plasztikai beavatkozás
A köztudatban az van, hogy a szépészeti beavatkozás a gazdag emberek kiváltsága, de közel sincs így. Vannak olyan testi deformitások, események, mikor orvosi ajánlásra, TB alapon ingyenesen vagy minimális költséggel igénybe lehet venni. Erről bővebben szakorvossal érdemes beszélgetni. Ha csökkenthetők a negatív gondolatok a szorongás, javul az önértékelés, tehát egyértelműen az életminőség javulását eredményezné a beavatkozás, akkor érdemes lehet belevágni a műtétbe.
Aki belevág, fontos, hogy olyan orvoshoz menjen, akiben megbízik, aki minden kérdésére választ ad. Fontos tisztában lenni a műtét során fellépő kockázatokkal, a műtét utáni szövődményekkel, a felépülés nehézségeivel. Számba kell venni, hogy beavatkozás után „megkapja” azt, amit akart, de más lesz a teste, más arc nézhet vissza a tükörből, ezt hogyan tudja majd elfogadni. Ezek olyan plusz terhet jelenthetnek, ami feszültség, szorongás formájában mutatkozhat meg. Ha szükséges kérjük szakember segítségét, aki segít nekünk ebben a stresszes időszakban.
Műtét nélkül
A beavatkozás nagyon félelmetes lehet, így aki úgy dönt, nem akar műtétet, de nem tudja elfogadni magát, keressen fel szakembert. A segítő szakmában alapelv az elfogadás, az ítélkezésmentesség. Az olyan mondatokat, hogy „Akkor leszek boldog, sikeres, szép, szerethető, elfogadható, ha eltűnne” nehéz, de nem lehetetlen feldolgozni.
Bárhogy is dönt valaki, azt javaslom, ez róla szóljon és maga miatt hozza meg a végső elhatározást.
További információ az igénybevételről:
Háziorvostól/ Szakorvostól
Méltányossági alapon történő térítések
Úgy érzed ez az írásom rólad szól? Kérdésed van? Keress bátran elérhetőségeimen!