NEM! NEM? NEM.

BLOG





Nemet mondasz, ha valami olyasmit kell csinálnod, amit nem szeretnél, amihez nincs kedved?



Szerintem vagyunk páran, akiknek gondunk van a nemet mondással. De miért is van ez így? Egyrészt gyerekkorban a felnőttek arra nevelnek minket, hogy mindig legyünk jók, fogadjunk szót, viszont, a nemet mondást nem tanítják meg nekünk. Ennek az lesz a hátránya, hogy felnőttkorunkban nem tudjuk, hogyan utasítsunk el valamit, amit nem szeretnénk megtenni.

Másik lehetőség, hogy félünk a nemet mondástól. Azt hisszük, ha nemet mondunk valamire, akkor a környezetünk nem fog szeretni, elfogadni minket. Igent mondunk, mert félünk a büntetéstől.

Azzal, hogy mindenre igent mondunk, egyre több terhet veszünk magunkra, ami stressz, szorongás és mentális betegségek formájában jelentkezhet a mindennapjainkban.

Hogyan mondjunk nemet?

Először is, adjunk magunknak időt. Nem kell egyből döntenünk. Minden döntési helyzetben megvan a jogunk, hogy azt mondjuk, „kérnék egy kis gondolkodási időt!” Ez idő alatt tegyünk fel magunknak kérdéseket: A kérés összhangban van az értékeimmel? Hogy érzem magam, ha igent, és ha nemet mondok? A céljaim elérésében mennyiben gátol, ha nemet mondok? Mi lehet a legrosszabb következménye, ha nemet mondok?

A gondolkodási idő segít, hogy megbizonyosodjunk a biztos döntésünkben. Így lelkiismeretfurdalás nélkül tudunk nemet és igent mondani. A gondolkodási idővel a nemleges válaszunk esetén, meg tudjuk fogalmazni magunknak, miért mondunk nemet. Azt, hogy az indokunkat megosztjuk-e a külvilággal már tőlünk függ.

Hogy a körülöttünk élők, hogyan reagálnak a döntésünkre az, az ő dolguk. Az ő sértődöttségükkel nekik van dolguk, nem neked. Nemet mondani nem könnyű, de muszáj megtanulni, Önmagunk védelmében. Megtanulni pedig sok-sok gyakorlással tudjuk. Először egy kisebb kérésre mondjunk nemet, majd haladjunk a „kényszer igenek” irányába.


Mi a helyzet a munkahelyeken?

Jogosan mondhatjuk, hogy a munkahelyen azért nem úgy van, hogy csak nemet mondunk. Tény, hogy a vezetők osztják le a feladatokat és elég nehéz nemet mondani egy újabb s.o.s. feladatra vagy a kötelezően ajánlott céges rendezvényre.

A választás itt is a mi kezünkben van. Ha a döntésünk határozott nem, mindenképpen őszintén beszéljük a vezetőnkkel. Jó esetben pozitív változások lesznek a munkánkban.

Ha viszont hátrányba kerülsz a döntésed miatt, akkor érdemes elgondolkodnod jó munkahelyen vagy? Megéri egy olyan helyen dolgozni, ahol nem lehetsz önmagad, nem mondhatsz nemet?

Nincs jobb érzés, mikor kiállunk magunkért és tiszta lelkiismerettel éljük napjainkat.

Ne felejtsd el, Te vagy a saját életed főszereplője!