Nagyon szeretünk mindent kategóriákba sorolni. A pszichológiában pedig számtalan lehetőségünk van önmagunkat vagy másokat a személyiségtesztekkel különböző személyiségtípusokba besorolni. Az egyik leggyakoribb és talán legelterjedtebb tengely az introvertált- extrovertált vonal.
Az extrovertált-introvertált személyiség típus Carl Gustav Jung nevéhez fűződik, aki az embereket, e két véglet alapján nyitott (extroverzió) és zárkózott (introverzió) kategóriába sorolta. Bár nem annyira elterjedt, de létezik a két véglett közötti kategória is, amit ambivertáltnak neveznek.
Fontos megemlíteni, hogy az introverzió a mérési skála egyik végét jelenti. Nem lehet azt mondani, hogy valaki csak extrovertált vagy introvertált. A legtöbb ember valahol a skála középen helyezkedik el, és hajlik valamelyik széle felé.
1. Társas helyzetben
A társadalmi interakciók leszívják az energiáikat, ezért igénylik az egyedüllétet, ahol feltöltődhetnek. Társas helyzetekben visszahúzódnak, lassan oldódnak fel. Nagyobb társaságban megfigyelik a körülöttük zajló eseményeket. A megfigyeléseikből pedig remekül le tudják szűrni, hogyan reagáljanak az aktuális szituációban. Gyakran azt gondolják róluk, hogy antiszociálisak, de erről szó sincs. Igaz, hogy kevesebb emberrel beszélgetnek vagy kötnek barátságot, de ezek mélyebb kapcsolatok lesznek az életükben.
2. Csendesek (vagy mégsem?)
Amíg az extrovertáltaknak az egyik legtermészetesebb képessége a kommunikáció, addig az introvertáltaknak ezt a területet igazi kihívást jelenthet. Egyet biztosan állíthatok, hogy az introvertált emberek nem beszélnek feleslegesen. Csak azért nem fognak beszélni, hogy legyen valaki, aki beszéljen. A felszínes, semmiről nem szóló beszélgetéseket nem kedvelik. Ha valakivel beszélgetnek, először feldolgozzák az információkat és csak ezek után reflektálnak. Már ha egyáltalán úgy érzik, válaszolniuk kell. Ha valakivel megtalálják a közös hangot, igazán beszédessé válnak.
3. Önállók
Az introvertáltak egyik erőssége a megfigyelés. Ez a tanulásban is megmutatkozik náluk, ugyanis addig néznek másokat egy tevékenység végzése közben, ameddig ők maguk meg nem tudják ismételni azt. Amikor viszont a gyakorlásra kerül a sor, inkább egyedül gyakorolnak és fejlesztik képességeiket. Munkájuk során is önállók, nincs szükségük túlzott felügyeletre.
4. Öntudatosak
A környezetük és saját megfigyelésüknek köszönhetően sokkal tudatosabban viselkednek. Jól érzik magukat a saját társaságukban. Tisztában vannak az érzéseikkel. Ha szükségét érzik, képesek elsajátítani extrovertált képességeket. Például jó előadó válhat belőlük, ha eleget gyakorolnak.
5. Írásban jobbak
Jobban kommunikálnak írásban, mint szóban. Ilyenkor van idejük megfontolni a mondanivalójukat.
6. Káosz! Az nem opció
Az introvertáltak mivel mindent végig gondolnak, így mindent előre meg is terveznek. Az, hogy csak egy megoldásuk legyen, az nem lehet, ezért mindig van B terv, vagy C terv vagy még több. Ha spontán alakul ki valami probléma, akkor képes lehet bepánikolni, de ha sikerül túljutnia káoszon, akkor jöhet a tervezés.
Megpróbálunk egy olyan világban élni, ami nem is nekünk lett kitalálva- gondoljuk néha jogosan, de úgy gondolom, az introvertáltak személyiségükből kifolyólag is jól veszik ennek a kusza, pörgős világnak az akadályait.
Tudtad, hogy az introvertált személyiségnek altipusai is vanak? Olvass tovább